Yardımseverlikte 5 İpucu

Yardımseverlikte 5 İpucu

Yardım Derneklerine destek olmak ve gönüllü çalışmak isterken dikkat edilmesi gereken hususlar;

1- Gönüllü olarak çalışmak istediğiniz projenizi iyi seçin. Bu hayvanlarla ilgili, çocuklara yardım, İngilizce öğretmenlik, yaşlılarla çalışma yada benzer projelerde çalışmanın kariyerinize de katkı sağlayabileceği gibi farklı çevre edinmeyi, boş zamanınızı değerlendirmeyi, kendinizi geliştirmeyi ve paylaşmayı da öğreneceksiniz.

2- Üstünüze fazla yükümlülük almayın. İlk etapta her şeyi yapabilirim edasıyla katılıp sonra yapamadığınızda yada zaman yetmediğinde hayal kırıklığına uğrama şansınız çok yüksek. İstekli olmak tabi ki güzel bir şey. Yeteneğiniz nerede ve nasıl kullanacağınızı önceden belirleyin. Zamanınızı iyi dengeleyin. Mesela eğer doktor yada hemşire değilseniz bir hastaya yardım etmeye çalışmayın. Her şeye yetişmek mümkün değil. Özellikle gideceğiniz yerlerde genelde herkesin yardıma ihtiyacı olur. Seçimlerinizi kendi becerilerinize göre yönlendirin.

3- Eğlenmeyi de bilin. Başkalarına yardım etmenin kendine özel bir ödülü vardır ama bunu angarya gibi hissetmeyin. Eğer biraz mizah anlayışınız varsa sıradan bir görevi bile eğlenceli hale getirebilirsiniz.

4- Yeni bir şey öğrenin. Evet tabiki sunacağınız bir şey var ama bu deneyimden başka ne öğrenebilirsiniz? Konfor alanınızdan çıkmayı deneyin. Bazen içinde olduğunuz görevi sevmeden başlayıp zaman geçtikçe size bir şeyler öğrettiğini ve farklı yönlerinizi görmenizi sağlayabilir.

5- Kendiniz olun. Başkası gibi görünmeye çalışmayın. Kalbinizi, mizah anlayışınızı ve istekli ruhunuzu getirin. Soru sormaktan çekinmeyin.

Dünya Çocukları Derneği

Sinem Sümer Nam