Vietnam’da yardım kampanyası

25 MAYIS, 2018

THE GREEN LION

Ducoder’ in deneyimi

  1. İstanbul merkezli Dünya Çocukları Derneği son birkaç yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde gençlere yardım etmektedir. Bu organizasyon özellikle çocuklarla ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunmak isteyen bir grup yardımsever tarafından kuruldu. Çocukları mutlu etmenin parlak bir geleceğin anahtarı olduğu inancında olan bu grup, 2017 yılında sadece gayriresmi bir arkadaş grubuolmaktan öteye geçerek gerçek bir yardım kuruluşuna dönüştü. Bu sayede, bireylerin aynı amaç için beraber çalışarak ve diğerlerini de yardım projelerine dahil ederek nelerin başarılabileceğini de göstermiş oldular.Bu  harika çocukların olabileceklerinin en iyisi haline gelmesine yardımcı olmak için umut tohumları ekip onların gelişimlerine destek olmayı kendilerine görev edindiler.

 

  1. Bunu, yerel kuruluşlar ve okullarla iş birliği yaparak, çocukların eğitim, barınma, yiyecek, kıyafet, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için yardım çağrısına cevap veren bağışçıların katkılarını en iyi şekilde kullanarak yapıyorlar. Derneğin vizyonu, verenler ve alanlar için daha fazla farkındalık yaratarak, bize birbirimizle olan bağımızı yeniden hatırlatmak..Çocuklara yardım ederek esas olarak daha iyi bir gelecek yaratmakta olduğumuza inanıyorlar.

 

Dernek temsilcisininHoChiMinh ve Mekong  Delta bölgesinde bulunan VinhLong’daki ihtiyaç sahipleriyle bağlantı kurmak için TheGreenLion ekibiyle çalışmayı tercih etmesi bizim için bir şanstı.Ducoder’in kurucu üyesi Sinem Nam’ın ve bizim yerel üyelerimizden biri olan Tuyen Le’nin çabalarıyla bu bölgelerdeki ihtiyaç sahibi okul ve kuruluşlar belirlendi.

 

VinhLong’daki cömert bağışların içinde 1000 kg’dan fazla pirinç, 100 kg şeker, yüzlerce kutu süt, pirinç krakeri ve 3000 paketten fazla hazır erişte ve diğer başka yiyecekler bulunuyordu. Bu yardımlar bölgedeki birçok haneye ve kendilerine bakacak bir ailesi olmayan engelli çocuklara ulaştırıldı.

 

  1. VinhLong’daki bir okulda yardım ekibinin bizzat kendileri tarafından hasar gören tavan ve yer fayansları onarıldı, sınıflar boyandı, yıkık dökük tuvaletlere yeni klozet ve lavabo alındı. Çocuklar ve okul personeli Ducoder’in iyilikseverliği ve cömertliği karşısında duydukları heyecan ve minnettarlığı ifade etmek için 8. Sınıflardan temsilciler seçerek İngilizce olarak şükranlarını sundular. 6’dan 9. Sınıfa kadar 2000 öğrencinin eğitim gördüğü bu ihtiyaç sahibi okuldaki çocuklarla tanışıp onların yararına çalışmak olağanüstü bir tecrübeydi.

 

  1. Bölgedeki diğer bir okuldan ailesinin maddi olanakları kısıtlı 30 öğrenciye Ducoder tarafından bir yıllık sağlık sigortası sağlandı. Okuma yazmayı öğrenmiş  çocuklardan bazıları ziyaretimiz sırasında çekilen fotoğraflarının da bulunduğu küçük teşekkür notlarını bizlere ilettiler.

 

Yardım kampanyası HoChinMinh’de de devam etti. Süt, yoğurt, bebek maması, bebek bezi, kıyafet ve şampuan gibi diğer ihtiyaçların yanı sıra bölge yetimhanesindeki öğrencilere 2 adet bisiklet hediye edildi. Daha büyük yaştaki çocuklar ise kendilerine hediye edilen yeni kıyafetleriyle pizza ve tavuktan oluşan öğle yemeğini tadını çıkarttılar.

 

  1. Yolculuktaki son durakta Sinem, bir önceki hafta yardım etme fırsatı bulduğu özel ihtiyaçları olan çocuklar için gündüz bakım evine tekrar gitmeye karar verdi. Amacı,ailesi okul parasını ödemekte zorlanan birkaç öğrenciye burs temin etmekti. Diğer bağışların yanında bunu da yapmak Ducoder’i çok mutlu etti çünkü Sinem bu okulun çocukların gelişimine nasıl yardımcı olduğunu ve ailelere güzel çocuklarının yetiştirirken karşılarına çıkar zorluklarla mücadele etmekte ne kadar yardımcı olduğunu görmüştü.

 

  1. Polimeks çalışanları, nazik yardımlarını esirgemeyen bağışçılar ve gönüllü çabalarıyla arka planda derneğin işlemesini sağlayan diğer tüm kişiler en büyük teşekkürü hakediyorlar. TheGreenLion ve TGL Vietnam olarak şunu biliyoruz ki böyle bir olayın gerçekleşmesiönemli miktarda bağışla ve büyük bir özveriyle oldu. Bunu mümkün hale getiren herkesin enerjilerini ve çabalarını selamlıyoruz.

Ducoder’in gelecekteki projeleri hakkında bilgi almak ya da projelere  destek vermek istiyorsanız  onlara Facebook (lüften beğenip paylaşın), Instagram, LinkedIn ve kendi web siteleri www.ducoder.org üzerinden ulaşabilirsiniz.