Cinsel istismar 18 yaşından küçüklere yönelik yalnız tecavüzü değil bedensel teması içeren ya da içermeyen her türlü cinsel hareketi kapsayan bir suçtur. Örnek vermek gerekirse cinsel bir davranış olarak çocuğun okşanması, failin çocuğu kendi organlarına dokundurtması, çocuğun dudağından öpmesi, cinsel içerikli görseller göstermesi gibi tüm hareketler istismar kapsamında sayılır.

Acıbadem Suç ve Şiddeti Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de Çocuk İstismarı Raporu-2” başlıklı araştırmaya göre cinsel suç mağduru olan çocukların oranı son dört yıllık dönemde en az yüzde 33 artış gösterdi.Araştırmaya göre 2016-2017 yıllarında Türkiye’de

0-11 yaş arası 2 bin 487 kız çocuğu ile aynı yaş grubundaki bin 124 erkek çocuğu cinsel saldırı veya mağduriyet yaşadı.

12-14 yaş dilimindeki 3 bin 688 kız çocuğu ile aynı yaştaki 563 erkek çocuk cinsel istismar veya saldırı mağduru oldu.

15-17 yaş dilimindeki 8 bin 460 kız çocuk ile 518 erkek çocuk da cinsel istismara maruz bırakıldı.

2012’den başlayarak devam eden mülteci sorununun insan kaçakçılığını ve ona bağlı olarak çocuk kaçırma ve fuhuş için kullanılma olaylarını artırdığı, yapılan çalışmalarda cinsel istismara uğramış olan çocuklarda fiziksel etkilerin olduğu, enfeksiyon ve istenmeyen hamileliklerin gözüktüğü ortaya çıkmıştır.

Bütün bu verilerden yola çıkarak herkesin bu konuyla ilgili bilinçlenmesi ve harekete geçmesi için Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yöntemleri Eğitimi’ni planladık. Eğitim tüm şirketlere, okullara, sosyal hizmet çalışanlarına, öğretmenlere ve ebeveynlere gönüllü avukatlarımız ve psikologlarımız tarafından verilmektedir. Cinsel istismardan koruma yöntemleri eğitimi herkesin katılabileceği bir eğitimdir. Bu eğitim sonunda cinsel istismarı fark etme, müdahale etme, ilgili yerlere rapor etme, hukuki süreçler,çocuğu tanıma, istismara maruz bırakılmış bir çocuğa en doğru şekilde yardım edebilme ve bir birey olarak sorumluluklarımızın farkında olma becerileri kazanılmaktadır.

Ulaşabildiğimiz her bölgeye gidip bireyleri sürekli gündemden düşmeyen ”cinsel istismara son” demeyi Dünya Çocukları Derneği olarak misyon edindik. Bugüne kadar 500’den fazla kişiye bu eğitimi verdik. İlk eğitimimizi Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki öğretmenlere, müdürlere ve çocuklarla çalışan kamu görevlilerine verdik. Batman’ın Sason ilçesinde de öğretmenler ve öğretmen adaylarıyla aynı eğitimi gerçekleştirdik. Özel sektörde de eğitimlerimizi vermeye devam ediyoruz. İstanbul’da Petrolofisi çalışanları ve Ereks Tekstil çalışanları cinsel istismar farkındalık eğitimimizi aldı.Şu anda ise Sevgi Evleri’ne giderek yine çocuklarla çalışanlara eğitimimizi veriyoruz. Eski adıyla Çocuk Esirgeme Kurumu olan Sevgi Evleri’nde ebeveynleri olmayan ya da bazı nedenlerden dolayı ebeveynlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan çocuklar yaşamaktadır. Cinsel istismara maruz bırakılmış çocukların da burada yaşadığını düşünürsek en çok personellerin cinsel istismar konusunda doğru bilgiyi edinmiş olmalarından emin olmalıyız.

Unutmayın cinsel istismar önlenebilir! Biz ilk adımı Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yöntemleri Eğitimi ile attık. Eğitimimizden yararlanmak isteyen herkes bize info@ducoder.org adresinden ulaşabilir.